ΝΙΚΗ - ΑΝΟΔΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΗΡΕΑ...

Νίκη – άνοδο πέτυχε χθες στο απόγευμα στα Καμπόχωρα η ομάδα του Νηρέα στον εκτός έδρας αγώνα της, με αντίπαλο την ομάδα μας, με σκορ 42-51 κι έτσι και μαθηματικά πλέον του χρόνου θα αγωνίζεται στα ''μεγάλα''σαλόνια του Χιώτικου μπάσκετ. Τώρα το μόνο που περιμένει είναι ένα στραβοπάτημα της ομάδος του Αιγαία για να δει αν τελικά η άνοδος του συνοδευτεί και με το τίτλο του πρωταθλητή.

Με αυτή την ήττα η ομάδα μας έφτασε τις τέσσερις (4) στο πρωτάθλημα και όπως όλα δείχνουν η μάχη για την Τρίτη θέση της τελικής βαθμολογίας θα κριθεί στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι μας με αντίπαλο την πολύ καλή ομάδα του Πυρσού.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, η ομάδα μας μπήκε αρκετά καλά μέσα στο παιχνίδι, μιας και έβρισκε λύσεις σε όλες τις παγίδες που προσπαθούσε να της κάνει ο αντίπαλος της, με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να προηγείται με έξι (6) πόντους, παίζοντας μάλιστα στο δεύτερο δεκάλεπτο (2ο ) καταπληκτική άμυνα ( μόλις 5 πόντους κατάφεραν να πετύχουν  οι αντίπαλοι μας, 1 δίποντο κι ένα τρίποντο).

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η ομάδα μας παρουσίασε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο , το οποίο έφερε τον εκνευρισμό σε παίχτες και πάγκο, με αποτέλεσμα να παρουσιάσει στους λιγοστούς φιλάθλους της ένα αρνητικό ρεκόρ αστοχίας, μιας και σε ένα ολόκληρο ημίχρονο κατάφερε να πετύχει μόνο 11 πόντους  φέρνοντας την απογοήτευση αλλά και την δυσαρέσκεια στα πρόσωπα όλων μας. Ενδεικτικό στοιχείο είναι η ολοφάνερη αστοχία μας απο την γραμμή της '' φιλανθρωπίας'' ( ελεύθερες βολές ) όπου το ποσοστό μας ήταν 4/20!

Έτσι ο Νηρέας εκμεταλλευόμενος την τρομερή αστοχία της ομάδος μας, αλλά και περισσότερο ψύχραιμος στην τελική επιλογή κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο του αγώνα που σημαίνει και ταυτόχρονη άνοδο στην Ά κατηγορία Ανδρών.

Πολύ καλή η διαιτησία των Λουκαράκη – Γιακούμα.

Το Αθλητικό Σωματείο Ολυμπιακός Αρμολίων συγχαίρει την ομάδα του Νηρέα για την επιτυχία της ανόδου στην Α τοπική κατηγορία του Χιώτικου μπάσκετ και της εύχεται ανάλογες επιτυχίες και στο μέλλον.