ΝΙΚΗΣΕ … ΤΗΝ ΓΚΙΝΙΑ ΤΟΥ!!!

Το ροζ φύλλο αγώνα κατάφερε να πάρει χθες το απόγευμα η ομάδα μας ,αφού πέτυχε την μεγαλύτερη ( σε εύρος της) νίκη, επικρατώντας εκτός έδρας του Βαρβασιακού με σκορ 49 -63, φτάνοντας έτσι της 5 νίκες στο πρωτάθλημα, επιστρέφοντας κιόλας σε αυτές έπειτα από ένα αρνητικό σερί τριών αγώνων.

Η ομάδα μας είχε πολλές αλλαγές σε όλα τα τμήματα της… Προπονητής της ήταν ο αρχηγός μας Παλαιούδης Δημήτρης, μιας και ο Κώσταλος Γιώργος, για προσωπικούς του λόγους βρίσκεται εκτός Χίου.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα μας βρισκόταν καθ’ όλη την διάρκεια μπροστά στο σκορ, δίχως να απειληθεί ουσιαστικά σε κανένα σημείο του από τον αντίπαλο της, γεγονός που της έδωσε το δικαίωμα όλοι οι παίχτες της να αγωνισθούν για αρκετό χρονικό διάστημα.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας είχε κάποια αρνητικά στοιχεία τα οποία είχαν εκνευρίσει τους παίχτες της, με αποτέλεσμα να προηγείται στο τέλος του με σκορ 23-28.

Στο τρίτο όμως δεκάλεπτο, επέβαλε  τον ρυθμό της έβγαλε   συστήματα, έπαιξε καταπληκτική άμυνα και πέτυχε ‘’ωραία’’ καλάθια, εκτοξεύοντας την διαφορά   ( σκορ δεκαλέπτου 9-22) αποβάλλοντας το άγχος και δίνοντας το δικαίωμα για ακόμη καλύτερο παιχνίδι από πλευράς της, μιας και όπως φαινόταν το τελευταίο δεκάλεπτο θα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα όσον αφορά τον τομέα της νίκης. Ένα δεκάλεπτο το οποίο πρέπει να είναι αρωγός μας για όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια.

Στα θετικά του αγώνα θα αναφέρουμε πως επιτέλους , δεν υπήρχε κάποιος τραυματισμός αθλητή, αλλά έρχονται και ειδήσεις ανάρρωσης από αθλητές οι οποίοι είχαν κάποιον τραυματισμό σε προηγούμενους αγώνες , με εξαίρεση τον Στείρο Όμηρο, ο οποίος στα τέλη του άλλου μήνα θα χειρουργηθεί για μηνίσκο και χιαστό.

Εμείς αυτό πλέον που κοιτάμε, είναι ο επόμενος μας αγώνας με αντίπαλο το Λιθί ( 05/03/2014), ένας αγώνας ιδιαίτερης σημασίας μιας και πρόκειται για τοπικό ντέρμπι Μαστιχοχωρίων .

Συνεχίζουμε λοιπόν τις προπονήσεις μας για να βελτιώσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο το αγωνιστικό μας κομμάτι.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ : 12 - 16 , 11-12 , 9 - 22 , 17 - 13

ΠΟΝΤΟΙ: Σφηκάκης Γ 15 , Κανάριος 2 , Ζάππας  4 , Παλαύρας 9 ( 1) , Σφηκάκης Μ 20 (1) , Κούτης 7, Φλωράδης 4 , Μονέζης 2 ,

Συμμετοχή : Χαλκιάς, Μπιρλής , Πανέρης , Τσαγρής