ΕΧΑΣΕ (;) ΜΕ ΨΗΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ!!!

Ήττα με τελικό σκορ 74 -54 γνώρισε χθες το βράδυ η ομάδα μας στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την ομάδα του πρωταθλητή πλέον Αιγέα στο κλειστό γυμναστήριο Χίου, για την 13η αγωνιστική της Β’ ανδρών Χίου κι έτσι στο τελευταίο εντός έδρας αγώνα μας με την ομάδα του Πυρσού (10/05) θα κριθεί η 3η θέση της τελικής κατάταξης της βαθμολογίας.

Με πολλά προβλήματα πήγε η ομάδα μας να αντιμετωπίσει την πολύ καλή ομάδα του Αιγέα , καθώς στερήθηκε τις << υπηρεσίες>> του Σφηκάκη Μ. και Παγούδη Μ. για διαφορετικούς λόγους. Επίσης ο πολύ καλός για ακόμη μία φορά Μπελές Σ. απείχε από τις προπονήσεις του τελευταίου μήνα για προσωπικούς του λόγους. Τέλος , η ομάδα μας ήταν δίχως τον προπονητή της Κώσταλο Γ. για παραπάνω από  δώδεκα (12) λεπτά , καθώς αγωνιζόταν με την ομάδα του και δεν γινόταν να βρίσκεται νωρίτερα στο πλευρό μας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, η ομάδα μας στάθηκε πάρα πολύ καλά, περιορίζοντας τα ατού του αντιπάλου της κάτω από τις οδηγίες του έως τότε προπονητή της Γλύκα Σ. με αποτέλεσμα στο τέλος της πρώτης περιόδου να πλοηγούμαστε με σκορ 12 – 14.

Η δεύτερη περίοδος όμως μας επιφύλασσε δυσάρεστες εκπλήξεις μιάς και  είχε την απευθείας αποβολή ( !) του αθλητή μας  Μπελέ Σ. σε μία φάση που απόρησαν όλοι στο γήπεδο μιάς και ο αντίπαλος του τον είχε πιάσει << κεφαλοκλείδωμα>> και το μόνο που έκανε ο αθλητής μας ήταν να φωνάξει ‘’εεεέ’’.

Παρόλα αυτά η ομάδα μας πήγε στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 8 πόντους (36 -28 ) αλλά τίποτε δεν έδειχνε να την πτοεί!

Στην Τρίτη περίοδο λοιπόν, σα να μην έφταναν τα όσα είχαμε αποβλήθηκε με 5ο φάουλ και ο αρχηγός της ομάδας μας Παλαιούδης Δ. για ένα καταλογισμό φάουλ στο πρόσωπό του , σε μία φάση που έγινε κάτω απ το καλάθι μας, ενώ ο ίδιος βρισκόταν στο κέντρο του γηπέδου! ( φάουλ υπήρξε από τον αθλητή μας με Νο 15 γεγονός που το επισήμανε και ο ίδιος ο αντίπαλος μας την ίδια στιγμή. Αυτή η απόφαση όπως ήταν αναμενόμενο έφερε την διαμαρτυρία του πάγκου της ομάδας μας με αποτέλεσμα να τιμωρηθεί με δύο (2) τεχνικές ποινές την στιγμή που το σκορ ήταν υπέρ μας με 40 -43 (ας μην είμαστε καχύποπτοι κι ας θεωρήσουμε τυχαίο το γεγονός ). Το τέλος της περιόδου μας βρήκε πίσω στο σκορ με 4 πόντους 47 – 43 γεγονός που έκανε τον αντίπαλο να φοβηθεί κι όλα να δείχνουν πως το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα θα έκρυβε μεγάλες συγκινήσεις!

Στην τελευταία περίοδο όμως η ομάδα μας δίχως να έχει playmaker ( μιας και οι δύο αναγκαστικές της λύσεις βρίσκονταν στον πάγκο με αποβολή και φάουλ αντίστοιχα) και έχοντας ως playmaker  από τα τέλη της 3ης περιόδου το 4άρι και φυσικό ηγέτη  της Σφηκάκη Γ.  ξέμεινε και από δυνάμεις και σε συνδυασμό με τις διαιτητικές αποφάσεις ( οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν περισσότερες από 60 ελεύθερες βολές καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα ) γνώρισε την μεγαλύτερη της ήττα με τελικό σκορ 74 – 54 .

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η βροντόφωνη φωνή διοίκησης και παιχτών στο κέντρο του γηπέδου , μιας και όλοι τους αισθάνθηκαν πραγματικοί νικητές!