ΕΠΕΣΕ... ΜΕ ΨΗΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ!!!

Την πρώτη της ήττα γνώρισε η ομάδα μας απο τον ΝΗΡΕΑ στο ντέρμπι κορυφής της Β ανδρών  Χίου με σκόρ 54 -53 και έτσι , έπειτα απο τα αποτελέσματα όλης της αγωνιστικής η ομάδα μας βρίσκεται πλέον στην 3η θέση ( ισσοβαθμία με Αιγέα).

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν ο αγώνας... ανατροπές στο σκόρ, πάθος, άγχος και καθαρό παιχνίδι!

Η ομάδα μας κάτω απο τις οδηγίες του προπονητή μας, Κώσταλου Γιώργου κατάφερε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο και να πάρει απ την αρχή κεφάλι στο σκόρ, μιάς και στο πρώτο δεκάλεπτο του  το ταμπλό του αγώνα έβρισκε την ομάδα μας μπροστά με σκόρ 9-14,  αλλά και με πολλά λάθη απο τους παίχτες μας, που έδωσαν το δικαίωμα στον ανίπαλο μας να πάρει <<σαν δώρο>> πολλούς εύκολους πόντους κάτω απ το καλάθι μας.

Στην συνέχεια, πίο προσεκτικοί στα λάθη τους οι παίχτες μας , και με την μπάλα να πηγαίνει πάνω - κάτω στο παρκέ και απο τις δύο ομάδες, το ημίχρονο μας βρήκε ισσόπαλους με σκόρ 22-22... σε αυτό το δεκάλεπτο όμως η ομάδα μας στάθηκε πάρα πολύ άτυχη μιάς και στερήθηκε τις υπηρεσίες του πολύ καλού της Λεοντή Κώστα, μιάς και σε μία μονομαχία για την διεκδήκιση της μπάλας στραβωπάτησε με αποτέλεσμα να πάθει διάστρεμμα και να παρακολουθήσει το υπόλοιπο του αγώνα απ τον πάγκο της ομάδας μας. Η ατυχία όμως είχε χτυπήσει και πιό νωρίς την πόρτα της ομάδας μας, όταν σε μία προσπάθεια του να κλέψει την μπάλα ο Γιάννης Σφηκάκης, αυτή του γύρισε τα 4 απο τα 5 δάκτυλα του χεριού του, με αποτέλεσμα ο παίχτης μας να σπαράζει απ τον πόνο και να ανησυχήσει όλο τον πάγκο αλλά και όλο το φίλαθλο κοινό μας... Δέν πτωήθηκε όμως! Έσφιξε τα δόντια και παρά την ηλικία του, σάν παλικάρι μπήκε στο παρκέ και έδωσε τον καλύτερο του εαυτό για ακόμα ένα παιχνίδι, δίνοντας κουράγιο και καλύτερη ψυχολογία στους συμπαίχτες του...

Το 3ο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν για γερά νεύρα . Και οι δύο ομάδες έψαχναν την σωστή επιλογή , μέσα και έξω απ τα καλάθια με αποτέλεσμα στο τέλος του το αγωνιστικό ταμπλό να γράφει 41-40 και όλα έδειχναν πως και αυτό το παιχνίδι θα ήταν για γερά νεύρα και  ακατάλληλο για καρδιακούς! Η ομάδα μας είχε ακόμη δύο ατυχίες μιάς και δύο παίχτες της (ΠΑΛΑΙΟΥΔΗΣ και ΣΤΕΙΡΟΣ) είχαν συμπληρώσει το 4ο φάουλ τουςμ γεγονός που έκανε ακόμη πιό δύσκολο το έργο μας, δίνωντας και μερικά χαμόγελα στους << εχθρούς της ομάδας μας>> , μιάς και πίστευαν πως όλα είχαν τελειώσει και πως ακόμη μία άνετη νίκη για τον Νηρέα θα έρχοταν σε λίγα λεπτά..Δέν τους κάναμε όμως αυτό το χατήρι!

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα όλοι είδαν απο τα ''παιδιά'' της ομάδας μας, απερίγραπτο  πάθος, μία κατάθεση ψυχής ,  με αποτέλεσμα να έχει αιφνιδιαστεί ο αντίπαλος και μόλις 2 λεπτά πρίν λήξη το παιχνίδι η ομάδα μας να προηγείται με 5 πόντους!!! Εκεί όμως εμφανίστηκε και η κούραση των παιχτών μας αλλά και η ψυχραιμία των παιχτών του Νηρέα στις ελεύθερες βολές ( μιας και με τα πολλαπλά σφυρίγματα των διαιτητών τις επισκεύθηκαν πάρα πολλες φορές) με αποτέλεσμα το σκηνικό να αλλάξει και η ομάδα μας να βρίσκεται πίσω στο σκόρ με 4 και 5 πόντους! τα ψυχικά αποθέματα όμως υπήρχαν και στην τελευταία επίθεση του ενός δευτερολέπτου, η μπάλα δέν έκανε το χατήρι στον Μιχάλη Σφηκάκη και έτσι ηομάδα μας ηττήθηκε με τελικό σκόρ 54-53 απο την ομάδα του νηρέα , η οποία είναι άξια σεβασμού.