ΠΑΡΑΤΑΣΗ ... ΣΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ!

Δεν αρκούσαν τα 40 αγωνιστικά λεπτά για να αναδειχτεί κάποιος νικητής στον σημερινό αγώνα μεταξύ της ομάδας μας και του Κοφινά, αφού το ματς κρίθηκε στην παράταση ( κανονική περίοδος 57-57) και ανάδειξε νικήτρια ομάδα τον Κοφινά με τελικό σκορ 67-70.

Η ομάδα μας από την αρχή του παιχνιδιού αναγκάστηκε να βρίσκεται πίσω στο σκορ αφού η τρομερή ευστοχία των παιχτών του Κοφινά δεν μας επέτρεψε να πάρουμε από νωρίς τα ινία του αγώνα ( 14-26 αποτέλεσμα πρώτης περιόδου ).

Παίζοντας λίγο καλύτερη άμυνα στην δεύτερη περίοδο καταφέραμε να ανεβάσουμε λίγο την απόδοση μας, αλλά η πορτοκαλί «θεά» συνέχισε να κάνει όλα τα χατίρια στον αντίπαλο με αποτέλεσμα η διαφορά να είναι διψήφια πηγαίνοντας στα αποδυτήρια ( 26-38).

Εκεί όμως άλλαξαν πολλά!

Ακούγοντας τις οδηγίες του προπονητή μας , Κώσταλου Γιώργου, αλλά και σε συνδιασμό με το πείσμα – προσωπικότητα των αθλητών μας παρουσιάστηκε εντελώς ένα διαφορετικό αγωνιστικό πρόσωπο, αναστατώνοντας όλο το φίλαθλο κοινό μας.

Μάλιστα 1,22 πριν από την λήξη του αγώνα η ομάδα μας κατάφερε να προηγηθεί, αλλά στο τέλος ο Σφηκάκης Γ. αστόχησε και στις δύο βολές και έτσι έδωσε το δικαίωμα στην ομάδα του κοφινά να πετύχει το στόχο της, να πάει το παιχνίδι στην παράταση δηλαδή, καταμίας και η όποια διαφορά κάτω από τους 7 πόντους δεν τον συνέφερε.

Στην ομάδα μας όμως δεν αρκούσε μία ήττα με μικρότερη διαφορά, κι έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Εκεί η εξαιρετική ευστοχία των αθλητών του Κοφινά από την γραμμή των 6,75, του έδωσε τελικά την νίκη με τελικό σκορ 67-70, χωρίς να καταφέρει εν τέλει να καλύψει την διαφορά του επιθυμούσε και να ρίξει την ομάδα μας στην Β κατηγορία.

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές μας , οι οποίοι υπέρβαλαν εαυτούς για να έρθει το συγκεκριμένο αποτέλεσμα.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλο το φίλαθλο κοινό μας, το οποίο με την δική του συμβολή βοήθησε την ομάδα μας να επιστρέψει από το -18…

Έτσι λοιπόν η ομάδα μας θα χρειαστεί ακόμα μία νίκη για να κατοχυρώσει την παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία. Σε διαφορετική περίπτωση, εάν κάτι τέτοιο δεν επιτευχθεί, θα περιμένει την ομάδα του Κοφινά , να μην γευθεί άλλη νίκη την φετινή χρονιά, γεγονός που θα την οδηγήσει στην Β κατηγορία.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  14-26 , 12-12 , 17-09, 14-10 και 10-13 ( παράταση)

ΣΥΝΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑΣ:

Κώσταλος ( Γλύκας) : Σφηκάκης Γ. 24 ( 2 τρ) , Ζαχαρίου 19 ( 1 τρ) , Φουντουλάκος  5 ( 1 τρ) , Χαλκιάς, Τσαγγέτας 11 , Αρβανιταντώνης , Εσκίδης 2 , Παλαιούδης 1,Μανάρας, Πολλάλης 3 , Βούρος  2 , Αυγερινός.